" Proosa 2 " - Juhan Smuul

Eesti kirjandus

Hind:3.20EUR

Eesti NSV rahvakirjaniku Juhan Smuuli (1922–1971) 7-köitelise teostesarja neljandas raamatus ilmuvad «Muhulaste imelikud juhtumised Tallinna juubelilaulupeol», «Meremees Murka» ja «Jäine raamat». 

«Teoste» neljas köide hõlmab nelja aasta – 1955–1958 – loomingut. Niisugusena on see «Teoste» seitsme raamatu hulgas kirjutamisajalt kõige kompaktsem. Käesolevasse raamatusse koondatud proosat iseloomustab ka see, et rohkem kui pool sellest on kirjutatud merel või mingis teistsuguses eriolukorras (Antarktise mandril). 
Aastad 1955–1958 olid Smuuli loomingus tihe ja pingeline, õieti vähegi kestvamate pausideta tööaeg. Rahutu elurütm, pikad meresõidud ebaharilikel marsruutidel ja mitteturistlikes tingimustes ei seganud kirjutamist. Vastupidi, nende reisideta oleksid «Meremees Murka» ja «Jäine raamat» vähemasti esialgu kirjutamata jäänud. «Muhulaste imelikes juhtumistes» realiseeritud jõuline impulss oleks aga pidanud leidma teistsuguse lahenduse. Smuulil oli õigus, kui ta kinnitas, et on merel töökam kui maal. Lisaks muidugi meresõitude eneseteostuslik lahendus – vahetu suhtlemine suure merega, meretööd tegevate inimestega ja polaarlastega. See kõik lisas hingejõudu ja loominguks vajalikku eneseusku. 
Ü. Tonts 

Raamatusse on lisatud palju fotosid, kirju jm illustreerivat materjali.