" Aleksander Aberg " - Arkadi Suhhanov

Elulood, memuaarid

Hind:1.80EUR

Peab olema tõesti midagi erakordset sportlases, kellest kirjutatakse raamat pool sajandit pärast surma. Erakordne on samuti see, et raamatu kirjutab inimene teisest rahvusest, kes pole oma teose kangelast eales näinud ning elab tema sünnimaast tuhatkond kilomeetrit eemal...

Aleksander Aberg on üks silmapaistvast eesti maadluskolmikust, kelle kohta on soomlane prof. H. Lehmusto oma teoses "Painin historia" (Maadluse ajalugu) kirjutanud: "Georg Lurich koos... Georg Hackenschmidti ja Aleks Abergiga moodustab nii väljapaistva ja kuulsa maadluskolmiku, millist ühelgi teisel rahval... ei ole välja panna."

Käesoleva teose autor Arkadi Suhhanov elab ja töötab Rjazanis. Ta on elukutselt arst. Esimene kokkupuude Eestiga oli tal Suure Isamaasõja lõpul, kui sõjamehetee tõi teda Baltikumi. Raamatu kirjutamisel kasutatud trükiste loetelust, spordiveteranide mälestuste hulgast näeb lugeja, millise kiindumuse ja hoolega on autor enda seatud ülesannet lahendanud, püüdes elustada suursportlase elukäiku.

Läinud sajandi lõpp ja käesoleva algus olid tänapäeva kehakultuuri- ja spordiliikumise algepohh. Alguse panid ja ilme sellele andsid elukutselised sportlased, peamiselt tõstesportlased ja maadlejad, eriti viimased. Seetõttu väärib ja tuleb neid meenutada. Eeskuju on inimesi alati mõjutanud ja innustanud ning eks tee nad seda ka edaspidi. Pole juhus, et mees Rjazanist kirjutas raamatu eesti spordikangelasest.